Liderlik ve Yönetim

Yetki Devretmek Neden Çok Zor?

20 Haziran, 2018 13

Başarılı liderler işleri etkili şekilde delege ederler. Daha kıdemli hale geldikçe, sorumluluklarımız genişler ve yüksek kalitede iş üretirken, daha fazla iş geliştirirken ve bir miktar akıl sağlığını korurken her şeyi yapamayacağımız oldukça açıktır.

İşleri delege etmenin, çalışanları hem eğittiğini hem de kendilerine güven kazanmasını sağladığını biliyoruz. Öyleyse başkalarına iş delege ederek, güven kazanmaları ve gelişmeleri konusunda yardım ediyorsak, özellikle yeni terfi ettiğimizde ve yakın zamana kadar arkadaşlarımız olanlara iş delege etmemiz gerektiğinde delegasyonu neden zor buluyoruz?

Belki de insanlardan iş istediğinizde sevilmeyen biri haline gelmekten korkmak bir sebep olabilir - çünkü beğenilmek ve sevilmek istiyoruzdur ? Yoksa tembel görünmek istemediğimiz için mi? Yoksa kontrolü kaybetmekten korkuyor muyuz ve sonucun işi kendimiz hallettiğimiz kadar iyi olmayacağını mı düşünüyoruz? Delegasyon kavramıyla ilgili birçok korku var. Bununla birlikte, bu korkular çoğunluklukla kuruntudan ibaret ve kesinlikle mutlak bir gerçeklik değil.

Görünürde en başarılı en kendine güvenen yöneticilerde bile kontrolü astlarına vermek zor olabilir. Bilinçaltında, bir çok yönetici insiyatif alan bir astın kendisinden biraz daha az güçlü görünmesinden korkar.

Astları yetkilendirmek bu konuda eğitimli değilseniz zor ve karmaşık bir iştir. Delegasyon yapmak için astınız vereceğiniz işi yapmak için istekli ve gerekli becerilere sahip olduklarından emin olmanız gerekir. Yetkilendirme, insanları geliştirmeniz ve motive etmeniz anlamına gelir. Etkin bir şekilde yetkilendirme için yöneticilerin astları ile etkili iletişim hatta ortaklık kurmaları gerekir. Eğer astlar yöneticilerinin önünde başarısız olmaktan korkuyorlarsa, insiyatif almak yerine yardım almaya ve size danışmaya devam edeceklerdir.

Beş Avrupa ülkesinde genel müdürlerle yapılan bir çalışma, yöneticilerin işlerini devretmeme nedenlerini ortaya çıkardı.

  • 1. Riskli.
  • 2. Hamallık yapmaktan keyif alıyoruz.
  • 3. Oturup düşünmek zor geliyor.
  • 4. Yetki devri ve iş takibi yavaş ilerliyor.
  • 5. Her şeyin tepesinde olmaya bayılıyoruz
  • 6. Ya çalışanlarımız işi bizden daha iyi yaparlarsa

Delegasyonda yeniyseniz veya en sevdiğiniz şey değilse, yine de bu konuyu tekrar düşünün. Tabii ki, delegeasyon için yeterli zaman olmadığını düşünerek kendinize mazeret uydurabilirsiniz, ancak gerçekte uzun vadede zaman kazanacak ve etkili delegasyon ilişkileri geliştirecek ve sürdürecek ve elbette işlerinizi daha hızlı ve verimli halledebileceksiniz. Yönetici olarak delegasyonun sizden beklenenler listensinin en üst sıralarında olduğunu da aklınızdan çıkartmayın.