Fark Yaratmak

Tom Hanks’in 18 Yaşında Yazdığı İş Başvuru Mektubu

20 Haziran, 2018 13

2 Oscar ödüllü oyuncu Tom Hanks henüz 18 yaşında oyunculuk kariyerinin başlarında ünlü yönetmen George Roy Hill’e kendisini keşfetmesi gerektiğini bildiren bir mektup yazar. Tom Hanks'in yazdığı bu mektup ne istediğini bilmenin, kendine güvenin ve kendini basit ve etkili ifade etmenin güzel bir örneği. Hayattan ne istediğini bilmek ve onu elde etmek için harekete geçmek...

Merak ederseniz mektubun İngiliz Aktör Benedict Cumberbatch tarafından seslendirmesini bu linkten izleyebilirsiniz. Mektubu aşağıda sizinle paylaşıyoruz.

Sayın Bay Hill,

Başrollerinde Paul Newman ve Robert Redford’un oynadığı inanılmaz eğlenceli ve ödüllü filminiz The Sting’i izledim ve çok beğendim. Taşların tam da yerli yerine oturduğunu belirterek şunu söyleyebilirim ki; “beni keşfetmelisiniz”. Şimdi sizin ne düşündüğünüzü biliyorum (bu çocuk da kim) ve hak veriyorum. Ben hiç kimseyim! Skyline lisesi dışında adımı kimse duymadı. Büyüleyici bir görüntüm yok. Antik Yunan Tanrı’ları gibi bir vücuda sahip değilim ve hatta bıyık bile uzatamıyorum ama şunu fark ettim ki; insanlar bazı filmleri görmek için para ödeyeceklerse, beni görmek için de ödeyeceklerdir.

O zaman şu beni keşfetmenizin detaylarına gelelim. Bunu Lana Turner’ın keşfedilişi yolla yapabiliriz; ben bir kafede tabure üzerinde otururum, siz içeri girersiniz ve beni fark edersiniz ve bingo. Artık bir yıldızım. Ya da belki şu yolla yapabiliriz. Bir gün tesadüfen yolum ofisinize düşer ve ben iş için size yalvarmaya başlarım. Siz de benden kurtulmak için bir sonraki filminizde bana ufak bir rol verirsiniz. Film çekimleri sırasında başrol oyuncusu soyunma odasında bacağını kırar ve siz de zaten proje takviminin gerisinde kaldığınız için pat diye rolü bana verirsiniz ve bingo . Artık bir yıldızım.

Bu planların hepsi bana uyar veya sizin istediğiniz başka bir şekilde de yapabiliriz, benim için fark etmez. Ama bir noktada anlaşalım. Bay Hill, ben genç kızların üzerime yapıştığı büyük Hollywood yıldızlarından olmak istemiyorum. İstediğim; Amerikan mahallelerinden gelip voliyi vurmak, bir Porsche sahibi olmak ve Rober Redford’a “Bob” diye hitap etmek.

Saygılarımla,

Thomas J. Hanks.

#hedefler, #motivasyon, #hareketegecme, #özgüven